IC 1317

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1317


Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 26 м 50,3 с
Деклинација -42° 50' 33""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 22 јануари 1898
Други ознаки ESO 261-?8

IC 1317галаксија во соѕвездието Едро, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1317 се споменува и како ESO 261-?8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 јануари 1898 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1317 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 26 м 50,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -42° 50' 33"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1317 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]