IC 1315

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1315


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 27 m 11,2 s
Деклинација +23° 2' 3"
Положбен агол 95°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 12,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 21 март 1890
Други ознаки MCG 4-22-57, * close s

IC 1315 е галаксија во соѕвездието Лав, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1315 се споменува и како MCG 4-22-57, * close s.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 21 март 1890 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1315 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,1 mag/arcmin2.[2] IC 1315 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 27 m 11,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 2' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 95°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1315 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26810.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]