Прејди на содржината

IC 1314

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1314


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 25 м 41,2 с
Деклинација +23° 21' 41"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 14 април 1896
Други ознаки CGCG 121-88

IC 1314галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1314 се споменува и како CGCG 121-88.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 април 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1314 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 1314 има привидни димензии од 0,7' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 25 м 41,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 21' 41".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1314 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26730.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]