IC 1311

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1311


Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 23 м 31,5 с
Деклинација +24° 26' 46""
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 април 1897

IC 1311галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 април 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1311 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 1311 има привидни димензии од 0,9' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 23 м 31,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +24° 26' 46"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1311 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 3084878.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]