IC 1309

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1309


Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 18 m 59,4 s
Деклинација +34° 51' 46""
Положбен агол 100°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,3'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 25 април 1903
Други ознаки NPM1G +35.0157

IC 1309 е галаксија во соѕвездието Рис, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1309 се споменува и како NPM1G +35.0157.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 25 април 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1309 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 mag/arcmin2.[2] IC 1309 има привидни димензии од 0,4' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 18 m 59,4 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +34° 51' 46"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 100°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1309 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2055725.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Corwin, Harold G., Jr., A. de Vaucouleurs, and G. de Vaucouleurs,

""Southern Galaxy Catalogue"", Austin, Texas: University of Texas (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]