IC 1305

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1305


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 13 м 32,9 с
Деклинација +30° 0' 1"
Положбен агол 77°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,7' x 0,2'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 16 мај 1903
Други ознаки NGC 2783B, UGC 4856, MCG 5-22-17, CGCG 151-26, HCG 37B, FGC 857, KCPG 192A

IC 1305галаксија во соѕвездието Рак, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1305 се споменува и како NGC 2783B, UGC 4856, MCG 5-22-17, CGCG 151-26, HCG 37B, FGC 857, KCPG 192A.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 мај 1903 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1305 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1305 има привидни димензии од 1,7' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 13 м 32,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 0' 1".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 77°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1305 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 26012.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]