IC 1303

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1303


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 h 10 m 5,1 s
Деклинација +22° 50' 20""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 12,7 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 22 април 1896
Други ознаки MCG 4-22-21, CGCG 121-31, NPM1G +23.0183

IC 1303 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1303 се споменува и како MCG 4-22-21, CGCG 121-31, NPM1G +23.0183.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 април 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1303 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,7 mag/arcmin2.[2] IC 1303 има привидни димензии од 0,5' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 h 10 m 5,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +22° 50' 20"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1303 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 25843.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]