Прејди на содржината

IC 13

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 13
{{{опис}}}
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 37 м 2,3 с
Деклинација -27° 33' 56"
Положбен агол 175°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,3' x 1,2'
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 26 февруари 1887
Други ознаки NGC 3312, ESO 501-43, MCG -4-25-39, AM 1034-271, IRAS 10346-2718

IC 13галаксија во соѕвездието Водна Змија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 13 се споменува и како NGC 3312, ESO 501-43, MCG -4-25-39, AM 1034-271, IRAS 10346-2718.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 26 февруари 1887 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 13 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 13 има привидни димензии од 3,3' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 37 м 2,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -27° 33' 56".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 175°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 13 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 31513.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]