IC 1296

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1296


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 26 m 26 s
Деклинација -13° 18' 25""
Положбен агол 36°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SB0-a
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,3
Површински сјај 11,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,4'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 22 февруари 1898
Други ознаки MCG -2-22-15

IC 1296 е галаксија во соѕвездието Крма, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1296 се споменува и како MCG -2-22-15.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 22 февруари 1898 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1296 е од видот SB0-a.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 11,8 mag/arcmin2.[2] IC 1296 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 26 m 26 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 18' 25"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 36°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1296 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23681.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]