IC 1295

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1295


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 28 м 26,1 с
Деклинација +30° 24' 27""
Положбен агол 70°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,7' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 24 јануари 1898
Други ознаки MCG 5-20-16, CGCG 149-29

IC 1295галаксија во соѕвездието Рак, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1295 се споменува и како MCG 5-20-16, CGCG 149-29.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 јануари 1898 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1295 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1295 има привидни димензии од 0,7' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 28 м 26,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +30° 24' 27"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 70°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1295 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23765.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]