IC 1291

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1291


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 26 m 37 s
Деклинација +19° 47' 55""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 13 февруари 1901

IC 1291 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 февруари 1901 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1291 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 14,6 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 26 m 37 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +19° 47' 55"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1291 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]