IC 129

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 129


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 8 м 19,3 с
Деклинација -58° 45' 4"
Положбен агол 92°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,6
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,6' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 118-1, IRAS 04073-5852

IC 129галаксија во соѕвездието Мрежичка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 129 се споменува и како ESO 118-1, IRAS 04073-5852.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 129 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 129 има привидни димензии од 1,6' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 8 м 19,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -58° 45' 4".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 92°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 129 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14521.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]