IC 1283

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
IC 1283


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 25 m 5,2 s
Деклинација +19° 29' 43"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 13 февруари 1901

IC 1283 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[edit | edit source]

Објектот е откриен на 13 февруари 1901 година од страна на Макс Волф.

Податоци[edit | edit source]

Податоци од набљудување[edit | edit source]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1283 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[edit | edit source]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 25 m 5,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +19° 29' 43".[2]

Други поделби[edit | edit source]

Проучување на IC 1283 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

Користена литература[edit | edit source]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[edit | edit source]