IC 127

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 127


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 7 m 14,5 s
Деклинација -53° 40' 52"
Положбен агол 127°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBa
Привиден сјај
(видлив)
13,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 декември 1899
Други ознаки ESO 156-43

IC 127 е галаксија во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 127 се споменува и како ESO 156-43.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 127 е од видот SBa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 127 има привидни димензии од 1,2' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 7 m 14,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 40' 52".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 127°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 127 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14491.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]