IC 1268

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1268


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 23 м 20,3 с
Деклинација +18° 32' 8"
Положбен агол 45°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,7
Површински сјај 10,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,3' x 0,1'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 13 февруари 1901
Други ознаки CGCG 89-10

IC 1268галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1268 се споменува и како CGCG 89-10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 февруари 1901 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1268 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 10,9 m/лм2.[2] IC 1268 има привидни димензии од 0,3' х 0,1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 23 м 20,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 32' 8".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 45°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1268 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23529.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]