IC 126

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 126


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 7 m 3,2 s
Деклинација -55° 19' 23"
Положбен агол 78°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
14,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,7
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,4' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 156-42, AM 0405-552

IC 126 е галаксија во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 126 се споменува и како ESO 156-42, AM 0405-552.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 126 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 mag/arcmin2.[2] IC 126 има привидни димензии од 1,4' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 7 m 3,2 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -55° 19' 23".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 78°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 126 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14481.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]