IC 125

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 125


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 1 m 17,8 s
Деклинација -52° 48' 3"
Положбен агол 178°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,6
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,3
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,4'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 декември 1899
Други ознаки ESO 156-33

IC 125 е галаксија во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 125 се споменува и како ESO 156-33.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 125 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,6 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,3 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 mag/arcmin2.[2] IC 125 има привидни димензии од 0,9' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 1 m 17,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 48' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 178°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 125 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14298.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]