IC 1242

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1242


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 20 m 35,8 s
Деклинација +19° 26' 22""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *2
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 13 февруари 1901

IC 1242 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 февруари 1901 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1242 е од видот *2.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 20 m 35,8 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +19° 26' 22"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1242 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]