IC 124

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 124


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 1 m 18,1 s
Деклинација -52° 42' 27"
Положбен агол 53°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,6'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 декември 1899
Други ознаки ESO 156-32

IC 124 е галаксија во соѕвездието Златна Рипка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 124 се споменува и како ESO 156-32.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 124 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 mag/arcmin2.[2] IC 124 има привидни димензии од 0,8' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 1 m 18,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -52° 42' 27".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 53°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 124 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14299.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]