IC 1229

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1229


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 19 m 4,1 s
Деклинација +18° 57' 22""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Физички податоци
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 13 февруари 1901

IC 1229 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 13 февруари 1901 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1229 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,4 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 19 m 4,1 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 57' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1229 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]