IC 1227

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1227


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 h 19 m 17,5 s
Деклинација +24° 47' 11"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 11 февруари 1896

IC 1227 е галаксија во соѕвездието Рак, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 11 февруари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1227 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 h 19 m 17,5 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +24° 47' 11".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1227 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]