IC 1212

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1212


Соѕвездие Рак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 15 м 59 с
Деклинација +23° 11' 59""
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 0,3'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена 9 јануари 1901
Други ознаки UGC 4299, MCG 4-20-8, CGCG 119-20, FGC 736, IRAS 08130+2321

IC 1212галаксија во соѕвездието Рак, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1212 се споменува и како UGC 4299, MCG 4-20-8, CGCG 119-20, FGC 736, IRAS 08130+2321.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 9 јануари 1901 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1212 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 1212 има привидни димензии од 1,8' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 15 м 59 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 11' 59"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1212 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 23169.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]