IC 12

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 12
{{{опис}}}
Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 0 м 17,4 с
Деклинација -30° 9' 47"
Положбен агол 110°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SB0
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,9
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,3'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 декември 1890
Други ознаки ESO 427-24, MCG -5-17-2

IC 12галаксија во соѕвездието Големо Куче, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 12 се споменува и како ESO 427-24, MCG -5-17-2.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 декември 1890 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 12 е од видот SB0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,9 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] IC 12 има привидни димензии од 2,1' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 0 м 17,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 9' 47".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 110°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 12 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 19993.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, "Morphological Catalog of Galaxies",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]