IC 1196

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1196
{{{опис}}}
Соѕвездие Рис
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 8 ч 5 м 50,3 с
Деклинација +37° 27' 35""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид C
Привиден сјај
(видлив)
14,5
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 12,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,4' x 0,4'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 28 февруари 1900
Други ознаки NPM1G +37.0177

IC 1196галаксија во соѕвездието Рис, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1196 се споменува и како NPM1G +37.0177.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 28 февруари 1900 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1196 е од видот C.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,5 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,4 m/лм2.[2] IC 1196 има привидни димензии од 0,4' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 8 ч 5 м 50,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +37° 27' 35"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1196 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2101266.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]