IC 1191

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1191


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 52 м 7,9 с
Деклинација +27° 29' 3"
Положбен агол 20°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 7 април 1897
Други ознаки MCG 5-19-19, CGCG 148-53

IC 1191галаксија во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1191 се споменува и како MCG 5-19-19, CGCG 148-53.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 април 1897 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1191 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 1191 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 52 м 7,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +27° 29' 3".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 20°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1191 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 22040.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]