IC 1190

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1190


Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 45 м 46,1 с
Деклинација -34° 22' 11"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,5
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијамина Патон Стивенс Флеминг
Откриена 1895
Други ознаки 2nd * 55" s, 11 mag

IC 1190галаксија во соѕвездието Крма, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1190 се споменува и како 2nd * 55" s, 11 mag.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1895 година од страна на Вилијамина Патон Стивенс Флеминг.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1190 е од видот *2.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 9,5 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 45 м 46,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 22' 11".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1190 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]