IC 119

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 119


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 55 м 21,7 с
Деклинација -56° 44' 48"
Положбен агол 17°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 14 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 156-20

IC 119галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 119 се споменува и како ESO 156-20.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 119 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14 m/лм2.[2] IC 119 има привидни димензии од 1,1' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 55 м 21,7 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 44' 48".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 17°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 119 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14108.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]