IC 1187

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1187


Соѕвездие Близнаци
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 33 м 23,6 с
Деклинација +31° 29' 0""
Положбен агол 87°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sb
Привиден сјај
(видлив)
13,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,2
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,5' x 0,9'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена 12 март 1888
Други ознаки UGC 3902, MCG 5-18-18, CGCG 147-37, IRAS 07301+3135

IC 1187галаксија во соѕвездието Близнаци, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1187 се споменува и како UGC 3902, MCG 5-18-18, CGCG 147-37, IRAS 07301+3135.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 12 март 1888 година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1187 е од видот Sb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,2 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1187 има привидни димензии од 1,5' х 0,9'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 33 м 23,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +31° 29' 0"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 87°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1187 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 21276.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]