IC 1185

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1185


Соѕвездие Кочијаш
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 29 м 54,3 с
Деклинација +37° 27' 6""
Положбен агол 21°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
14
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,8
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,9' x 0,5'
Историја
Откривач Стефан Жавел
Откриена 16 јануари 1896
Други ознаки UGC 3880, MCG 6-17-13, CGCG 177-26

IC 1185галаксија во соѕвездието Кочијаш, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1185 се споменува и како UGC 3880, MCG 6-17-13, CGCG 177-26.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јануари 1896 година од страна на Стефан Жавел.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1185 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] IC 1185 има привидни димензии од 0,9' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 29 м 54,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +37° 27' 6"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 21°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1185 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 21144.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Sky Publishing

Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]