IC 1184

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1184


Соѕвездие Мало Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 24 м 57 с
Деклинација +8° 55' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Физички податоци
Историја
Откривач Вилијамина Патон Стивенс Флеминг
Откриена 1894
IC 1184
IC 1184

IC 1184галаксија во соѕвездието Мало Куче, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во 1894 година од страна на Вилијамина Патон Стивенс Флеминг.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1184 е од видот *.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 24 м 57 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +8° 55' 12".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1184 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]