IC 1171

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1171


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 h 50 m 14 s
Деклинација +23° 52' 20"
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 1' x ?'
Историја
Откривач Едвард Емерсон Барнард
Откриена [[ ]] [[]]

IC 1171 е галаксија во соѕвездието Бик, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] [[]] година од страна на Едвард Емерсон Барнард.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1171 е од видот EN.[1] IC 1171 има само една позната привидна димензија, која изнесува 1'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 h 50 m 14 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +23° 52' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1171 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]