IC 117

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 117


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 53 m 34,6 s
Деклинација -48° 59' 28"
Положбен агол 51°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид IBm
Привиден сјај
(видлив)
13,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14,4
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,8' x 1,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 6 декември 1899
Други ознаки ESO 201-8

IC 117 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 117 се споменува и како ESO 201-8.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 117 е од видот IBm.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 mag/arcmin2.[2] IC 117 има привидни димензии од 1,8' х 1,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 53 m 34,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 59' 28".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 51°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 117 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14041.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dixon, R.S., and George Sonneborn, "A Master List of Nonstellar Optical Astronomical Objects (MOL)". Columbus, Ohio, Ohio State University Press, 1980. (0,526)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]