IC 1165

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1165


Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 58 м 59,3 с
Деклинација -0° 18' 20"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,2
Физички податоци
Историја
Откривач Гијом Бигурдан
Откриена 16 јануари 1885

IC 1165 е галаксија во соѕвездието Орион, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.


Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 16 јануари 1885 година од страна на Гијом Бигурдан.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1165 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,2 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 58 m 59,3 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -0° 18' 20".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1165 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]