IC 1164

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1164


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 50 м 23,8 с
Деклинација -5° 4' 51"
Положбен агол 120°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид I
Привиден сјај
(видлив)
15,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 14,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,2' x 0,4'
Историја
Откривач Ајзак Робертс
Откриена 17 февруари 1903

IC 1164галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 17 февруари 1903 година од страна на Ајзак Робертс.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1164 е од видот I.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,2 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 14,3 m/лм2.[2] IC 1164 има привидни димензии од 1,2' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 50 м 23,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 4' 51".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 120°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1164 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 16134.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]