IC 1160

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1160


Соѕвездие Бик
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 31 m 0 s
Деклинација +26° 36' 0"
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид EN
Физички податоци
Привидни димензии 360' x ?'
Историја
Откривач Макс Волф
Откриена [[ ]] 1906
Други ознаки LBN 793

IC 1160 е галаксија во соѕвездието Бик, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1160 се споменува и како LBN 793.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во [[ ]] 1906 година од страна на Макс Волф.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1160 е од видот EN.[1] IC 1160 има само една позната привидна димензија, која изнесува 360'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 31 m 0 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +26° 36' 0".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1160 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]