IC 116

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 116


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 55 m 22,6 s
Деклинација -28° 9' 32"
Положбен агол 52°
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид Sbc
Привиден сјај
(видлив)
13
Привиден сјај
(во честот. појас.)
13,8
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,8'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 5 октомври 1896
Други ознаки IC 2007, ESO 419-11, MCG -5-10-5, PGC 14106, IRAS 03533-2818

IC 116 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 116 се споменува и како IC 2007, ESO 419-11, MCG -5-10-5, PGC 14106, IRAS 03533-2818.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 октомври 1896 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 116 е од видот Sbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 13,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 mag/arcmin2.[2] IC 116 има привидни димензии од 1,3' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 55 m 22,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -28° 9' 32".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 52°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 116 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14110.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]