IC 1157

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1157 {{{опис}}}
Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 31 м 52,1 с
Деклинација -5° 45' 25""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S0
Привиден сјај
(видлив)
14,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 12,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,4'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 31 јануари 1900
Други ознаки IRAS 04294-0051

IC 1157галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1157 се споменува и како IRAS 04294-0051.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 31 јануари 1900 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1157 е од видот S0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 12,9 m/лм2.[2] IC 1157 има привидни димензии од 0,5' х 0,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 31 м 52,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -5° 45' 25"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1157 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 15426.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]