IC 1152

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1152


Соѕвездие Длето
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 25 м 56 с
Деклинација -48° 12' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид NF
Физички податоци
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена декември 1899
Други ознаки ESO 202-?16

IC 1152галаксија во соѕвездието Длето, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1152 се споменува и како ESO 202-?16.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен во декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1152 е од видот NF.[1]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 25 м 56 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 12' 30"".[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1152 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]