IC 1143

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1143


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 h 14 m 56 s
Деклинација -13° 11' 29""
Податоци од набљудување
Вид на објект галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 20 јануари 1900
Други ознаки NGC 1538, NPM1G -13.0171, f comp 30"" p

IC 1143 е галаксија во соѕвездието Еридан, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1143 се споменува и како NGC 1538, NPM1G -13.0171, f comp 30"" p.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јануари 1900 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1143 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,1 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] IC 1143 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 h 14 m 56 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 11' 29"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1143 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 941480.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • de Vaucouleurs, G., A. de Vaucouleurs, and H.C. Corvin, Jr., Second

Reference Catalogue of Bright Galaxies. Austin, Texas, University of Texas Press, 1976.(118,206) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]