IC 1142

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1142


Соѕвездие Златна Рипка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 11 м 24,5 с
Деклинација -54° 40' 23"
Положбен агол 104°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
14,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,1
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 декември 1899
Други ознаки ESO 157-7

IC 1142галаксија во соѕвездието Златна Рипка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1142 се споменува и како ESO 157-7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1142 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 1142 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 11 м 24,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -54° 40' 23".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 104°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1142 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14628.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]