IC 1141

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1141


Соѕвездие Еридан
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 14 м 36 с
Деклинација -13° 10' 30"
Положбен агол 125°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид E3
Привиден сјај
(видлив)
14,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,4
Површински сјај 13,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1' x 0,7'
Историја
Откривач Херберт Хоу
Откриена 20 јануари 1900
Други ознаки MCG -2-11-27, NPM1G -13.0170

IC 1141галаксија во соѕвездието Еридан, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1141 се споменува и како MCG -2-11-27, NPM1G -13.0170.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 20 јануари 1900 година од страна на Херберт Хоу.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1141 е од видот E3.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,8 m/лм2.[2] IC 1141 има привидни димензии од 1' х 0,7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 14 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 10' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 125°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1141 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14722.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]