IC 114

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 114


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 49 m 7,6 s
Деклинација -48° 51' 30"
Положбен агол 83°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
11,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,6
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 4,1' x 0,8'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 6 декември 1899
Други ознаки ESO 201-3, IRAS 03476-4900

IC 114 е галаксија во соѕвездието Часовник, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 114 се споменува и како ESO 201-3, IRAS 03476-4900.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 114 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13 mag/arcmin2.[2] IC 114 има привидни димензии од 4,1' х 0,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 49 m 7,6 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -48° 51' 30".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 83°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 114 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13912.Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 391.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical

Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]