IC 1139

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1139


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 4 ч 11 м 43 с
Деклинација -47° 16' 17""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,9
Физички податоци
Историја
Откривач Роберт Торберн Ејтон Инес
Откриена 5 февруари 1897
Други ознаки ESO 250-*11

IC 1139галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1139 се споменува и како ESO 250-*11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 5 февруари 1897 година од страна на Роберт Торберн Ејтон Инес.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1139 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 10,9 mag.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 4 ч 11 м 43 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -47° 16' 17"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1139 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]