IC 1134

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1134


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 58 м 40,2 с
Деклинација -59° 2' 39""
Положбен агол
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,1
Површински сјај 13,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,1' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 117-17, FAIR 19

IC 1134галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1134 се споменува и како ESO 117-17, FAIR 19.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1134 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,3 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,5 m/лм2.[2] IC 1134 има привидни димензии од 1,1' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 58 м 40,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -59° 2' 39"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 0°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1134 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14203.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]