IC 1132

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1132


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 h 58 m 53 s
Деклинација -54° 3' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
14,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,6
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 7 декември 1899
Други ознаки ESO 156-22

IC 1132 е галаксија во соѕвездието Мрежичка, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1132 се споменува и како ESO 156-22.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1132 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 mag/arcmin2.[2] IC 1132 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 h 58 m 53 s, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -54° 3' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1132 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 14211.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Vorontsov-Velyaminov, B.A., and V.P. Arhipova, ""Morphological Catalog of Galaxies"",

Parts I-V. Moscow: Moscow State University, 1962-74. (9,679)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]