IC 1125

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1125


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 47 м 43 с
Деклинација -56° 57' 7""
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
14,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,5
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,6' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 8 декември 1899
Други ознаки ESO 156-14, AM 0346-570

IC 1125галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1125 се споменува и како ESO 156-14, AM 0346-570.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1125 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 14,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,5 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 1125 има привидни димензии од 0,6' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 47 м 43 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -56° 57' 7"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1125 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13861.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]