IC 112

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 112


Соѕвездие Печка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 47 м 4,8 с
Деклинација -33° 42' 38"
Положбен агол 56°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
11,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,4
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,5' x 2,2'
Историја
Откривач Луис Свифт
Откриена 19 ноември 1897
Други ознаки ESO 358-65, MCG -6-9-32, AM 0345-335, FCC 315, IRAS 03451-3351

IC 112галаксија во соѕвездието Печка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 112 се споменува и како ESO 358-65, MCG -6-9-32, AM 0345-335, FCC 315, IRAS 03451-3351.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 19 ноември 1897 година од страна на Луис Свифт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 112 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 11,7 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,4 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] IC 112 има привидни димензии од 2,5' х 2,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 47 м 4,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -33° 42' 38".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 56°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 112 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13840.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Nilson P.N., Uppsala Ceneral Catalogue of Galaxies. Uppsala: Uppsala Astronomical Observatory, 1973. (15,543) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]