IC 1115

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1115


Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 37 м 8,9 с
Деклинација -47° 26' 16"
Положбен агол 122°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15
Привиден сјај
(во честот. појас.)
15,8
Површински сјај 13,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,8' x 0,5'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 6 декември 1899
Други ознаки ESO 200-51

IC 1115галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1115 се споменува и како ESO 200-51.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 6 декември 1899 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1115 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,8 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,9 m/лм2.[2] IC 1115 има привидни димензии од 0,8' х 0,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 37 м 8,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -47° 26' 16".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 122°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1115 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13355.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Skiff, Brian, private communication of February 27, 1988. (93,36)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]