IC 1112

Од Википедија — слободната енциклопедија
IC 1112
{{{опис}}}
Соѕвездие Часовник
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 36 м 20,9 с
Деклинација -51° 59' 38""
Положбен агол 11°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S
Привиден сјај
(видлив)
15,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,7
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,2'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 200-49

IC 1112галаксија во соѕвездието Часовник, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1112 се споменува и како ESO 200-49.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1112 е од видот S.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,9 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,7 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] IC 1112 има привидни димензии од 0,5' х 0,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 36 м 20,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -51° 59' 38"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 11°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1112 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13309.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]