IC 1106

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
IC 1106


Соѕвездие Мрежичка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 3 ч 33 м 30,2 с
Деклинација -53° 10' 22""
Положбен агол 81°
Податоци од набљудување
Вид на тело галаксија
Морфолошки вид S?
Привиден сјај
(видлив)
15,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
16,6
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 0,5' x 0,3'
Историја
Откривач Делајл Стјуарт
Откриена 14 октомври 1898
Други ознаки ESO 155-52

IC 1106галаксија во соѕвездието Мрежичка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како IC 1106 се споменува и како ESO 155-52.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 14 октомври 1898 година од страна на Делајл Стјуарт.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, IC 1106 е од видот S?.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 15,8 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 16,6 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 m/лм2.[2] IC 1106 има привидни димензии од 0,5' х 0,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 3 ч 33 м 30,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -53° 10' 22"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 81°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на IC 1106 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 13173.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Zwicky, F., E. Herzog, and P. Wild, ""Catalogue of Galaxies and Clusters of Galaxies"",

Vol.I. Pasadena, Calif., California Institute of Technology, 1961. Also, successive volumes through 1968. (1,380) (Catalog)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]